TSC recognise best and most improved swimmers

The Tumut Swimming Club Age Champions for 2019/20.

The impacts of Covid-19 meant an earlier finish to the 2019/20 Tumut Swimming Club season, but that didn’t stop the committee awarding their best and most improved swimmers throughout the beginning of the 2020/21 season. 

Additionally, the club took time to recognise their representative swimmers who competed at a variety of events, which included local Southern Inland Swimming Association meets, through to Country Championships, State and Nationals. 

The Tumut Swimming Club is now in recess, and returns in the new year, with competitors working hard towards 2020/21 success at both a club and representative level. 

Overall point score

Overall: Eddie Dodds

Runner up: Ashton Ambrose.

Age champions


8s: Lucy Arentz and Jack Arentz

9-10s: Macy White and Ashton Ambrose

11-12s: Mia Buckingham and Will Crawford

13-14s: Jemma Wickman and Eddie Dodds

15-16s: Megan Castle and Duncan Smallwood.

Freestyle awards

25/50m: Ashton Ambrose


100m: Russell Guppy

200m: Russell Guppy

400m: Cooper Ambrose and Jemma Wickman

800m: Megan Castle

Overall: Russell Guppy.

Breaststroke awards

50m: Hunter Stiles & Jack Arentz


100m: Eddie Dodds & Ashton Ambrose

200m: Abby Crawford

Overall: Cooper Ambrose.

Butterfly awards

50m: Russell Guppy

100m: Cooper Amrbrose

200m: Andrew Dodds & Duncan Smallwood


Overall: Russell Guppy. 

Backstroke awards

25/50m: Ashton Ambrose and Russell Guppy

100m: Ashton Ambrose

200m: Elijah Saunders and Harry Bottero

Overall: Ashton Ambrose.

Medley awards


200 individual medley: Cooper Ambrose

Highest PB for season: Jemma Wickman.

Coaches awards

Senior Coach’s Award: Jacob Ambrose

Junior Coach’s Award: Cybella Roddy

Senior Encouragement: Will Crawford

Junior Encouragement: Lucy Arentz


Best effort training 10+U: Jai Crampton

Most Improved 1st year: Beau Ryan

Most Improved Senior: Duncan Smallwood

Most Improved Junior: Hannah Evers.

Representative awards

Best Performance at SW: Duncan Smallwood

Best Performance out of SW: Eddie Dodds


First time at Country Champs: Andy Dodds, Duncan Smallwood, Jacob Ambrose

Country Champs: Eddie Dodds and Daniel Castle

State Age: Eddie Dodds

Speedo Sprint Finalists: Abby Crawford and Ashton Ambrose

Brophy: Eddie Dodds, Emily Mudie, Megan Castle, Daniel Castle, Duncan Smallwood, Jacob Ambrose and Ashton Ambrose

Nationals: Eddie Dodds.

Tumut swimmers dominate at Harden

Tumut Swimming Club may have only sent a small team of four swimmers to the Southern Inland Swimming association meeting at Harden Swimming Club last weekend, but it didn’t stop the club tasting more success. 


Duncan Smallwood wasn’t beaten in any event he contested on the day, including winning the open 50m freestyle, recording 26.87, which was nearly four seconds faster than his nearest competitor.

The 17-year-old recorded a personal best, going 2:42.46 to win the 200m individual medley, and he also won the 100m and 200m freestyle, 50m and 100m butterfly and 40 and 100m backstroke events. 

Fifteen-year-old swimmer, Jacob Ambrose, who had spent the previous week in Sydney at the Senior Stage Age titles, wasn’t to be out done by Smallwood, swimming in six aged events for six wins, while finishing second in the open 50m freestyle behind Smallwood. 

Ambrose swam a nearly two-minute personal best to go 10:17.61 in the 800m freestyle, and record two more personal best efforts when swimming 1:17.20 in the 100m backstroke and 1:08.27 in the 100m butterfly. 

Ambrose also won the 50m breaststroke, 200m breaststroke and 50m freestyle. 

Batlow swimmer, Will Smith, was also in action for Tumut Swimming Club and he won four races from his nine events, recording three personal bests in the process. 

The 13-year-old, who was swimming against 14-year-olds, swam a three second personal best to win the 200m individual medley, and also won the 100m freestyle, 50m breaststroke and 50m backstroke. 


Smith wasn’t out of the top three in any of his events, finishing second in the 50m and 100m backstroke, and 50m and 100m butterfly, whilst finishing third in the 50m freestyle. 

The club’s youngest swimmer in action at Harden was Ashton Ambrose, who had a massive meeting, swimming four personal best efforts from his seven events. 

Ambrose finished second in the 50m backstroke, recording 52.05 and second in the 100m backstroke, recording a personal best effort of 1:52.29. The youngster also came third in the 50m butterfly and recorded an impressive nine second personal best in the 100m freestyle, going 1:30.83. 

There will be more opportunities for Tumut swimmers to travel throughout the Riverina after the holiday break, with Deniliquin on January 9, Hay on January 16, Gundagai on January 17 and Boorowa and Leeton on January 31.