Wet start to the season doesn’t deter netballers

The 2022 Tumut Netball Association season kicked off under grey skies on Saturday with division 5 taking to the courts.

The Unicorns defeated Tiger Pride and Fergies Purple Thunder defeated Live Wires.

By the time the Net-Set-Go skills and games got under way, the sun had come out, and it promised to be a great day.

Canteen awards went to Charlotte Graham, Isla Stubbs, Caila Sanderson, Maeve Ryan and Ada Wedding-Lazarus.

In division four, Cool Rainbows defeated Strikers, Sparkles accounted for Elliott’s Landscaping 11s and Goodes Coaches 12 were just a bit too good for the Hot Sparks in a close game which could have gone either way. 

At the end of the first quarter, it was 5-all and 9-7 at half time in favour of the 12s but by the end of the third quarter, the Hot Sparks had taken the 19-16 lead, but to their credit, the 12s ran out winners 22-19.

In division 3, the Gym Buddies beat TPH Aces, Murrays 13s defeated Club Tumut 14s and Snowy Owls were too good for the Tiger Magic.


The Chalkies knocked off McFlurries and Little Possums were good when beating Batlow RSL in the division 2 games.

In division 1, Crampton’s Electrical 17s knocked off The Dividers, Talent Times defeated the DME 15s and Bowlie got up over Carve It Up.

Netballers, parents and spectators are pleased reminded that there is to be no dogs, scooters, bikes or skateboards on the courts on Saturday during netball.

Also, if you can’t do your umpiring, please find a reliable and competent replacement.

Round 2 draw – May 7

9.30am: Crt.2: Div. 5 Fergies’ Purple Thunder vTiger Pride (Chloe Turnbull/Sophie Webb); Crt.3: Div. 5 Live Wires v Unicorns (Molly Webb/Meg Parry)

10am: Crt. 1: Div. 7 Tiger Cubs v Gemstones; Crt. 4: Div. 6   Tigeriffic v Akd Stars; Crt. 5: Net-Set Go skills


10.30am: Crt. 1: Div. 7 Sparkle Sisters v Tiger Cubs; Crt. 3: Div. 4 Tiger Lillies v Sparkles (Cybella Roddy/Jodie Hamilton); Crt. 4: Div. 6 Tigeriffic v Cherry Bombs; Crt. 5: Net-Set-Go Skills

11am: Crt. 1: Div. 7 Sparkles Sisters v Gemstones; Crt. 4: Div. 6 Cherry Bombs v AKD Stars

11.30am: Crt. 1: Div. 4 Cool Rainbows v Hot Sparks (Mahaylie Makeham/Jess Martin); Crt. 3: Div. 3 TPH Aces v Murrays Plumbing 13s (Tazmin Makeham/Tash Wells)

12.30pm: Crt. 1: Div. 4 Elliotts 11s v Goodes Coaches 12s (Molly Webb/Kieara Clarke); Div. 3 Tiger Magic v Gym Buddies (Aysha Perrin/Darnah Makeham); Div. 2 Little Possums v The Chalkies (Bella Makeham/Chloe Turnbull)

1.30pm: Crt. 1: Div. 2 Batlow RSL v McFlurries (Dana Parry/Maggie Talbot); Crt. 2: Div. 3 Club Tumut 14s v Snowy Owls (Demi Van-Every/Mahala O’Connell); Crt. 3: Div. 1 The Dividers v Royal (Gemma Delany/Lily Webb)

2.30pm: Crt. 1: Div. 1 Carve It Up v Cramptons 17s (Taylor Gorman/Chloe Turnbull); Div. 1 Bowlie v DME 15s (Jodie Hamilton/Tazmin Makeham).

Teams on bye: Strikers and Talent Time.


Canteen roster

9.30am: Tiger Lillies

10.30am: Live Wires

11.30am: Sparkles

12.30am: Tph Aces

1.30pm: Gym Buddies

Previous articleThatcher and Power find form at Tumut shoot
Next articleGeoff Webb wins Singles Championship